Králik Andor

Pedagógus, festő-, és fotóművész. Nagylócon született 1908. február 17-én, a keresztségben András és Eduárd nevet kapta. Édesapja, id. Králik Andor (András) a nagylóci Hangya szövetkezeti bolt üzletvezetője volt, édesanyja Boldis Mária. A család szegénysége miatt két éves koromban Selmecbányára adtak nagyszüleihez. Selmecen járta ki a 4 elemi osztályt s a cseh megszállás után 1919-ben jött haza. A nagyszülei halálát követően favágással és korrepetálással kereste meg a kenyeremet. 1919-ben jött haza Nagylócra, majd Szécsénybe a polgári iskolába iratkozott be. 1923-ban a jászberényi állami tanítóképzőbe jelentkezett, ahol 1928-ban tanítói oklevelet szerezett. 1928 Hollőkőre választottak meg tanítónak. Egy év múlva, 1929-ben Rimócra került, ahol 1941-ig tanított. 1941 őszén Szécsénybe hívták meg tanítónak, 1954-ben nyugdíjazták.
Viszont lehetőség adódott számára az eleinte hobbiként indult festészetnek és fényképezésnek művészi szintre való emelése. Már hollókői tanítóskodása idején megismerkedett a festészettel. Az első tanítója Glatz Oszkár volt, aki gyakran megfordult a faluban. Ő figyelt fel a tehetséges tanítóra és avatta be a művészet ezernyi titkába. Másik mestere, aki nagy hatással volt rá, Dióssy Antal volt. Ő tanította meg az akvarell festészet mesterfogásaira.
1946 után egyre aktívabban festett. Tagja lett a Nógrád megyei képzőművészek csoportjának. Gyakorta részt vett művésztelepeken és együtt alkotott számos jeles művésszel; így Czinke Ferenccel, Iványi Ödönnel, Radics Istvánnal. Nem lépett az önálló művészi pályára, nem végzett képzőművészeti főiskolát, talán érezte tehetsége korlátait. A kiállításokon eleinte gyakrabban, ritkán vett részt. A 70-es évek elejétől vált újból aktívvá. Az akvarell lett fő műfaja, témaválasztásban elsősorban a szülőföld szépséges, mesés hangulatát ragadta meg, de nagyon szerette a virágcsendéletet is.
A harmadik tevékenysége a fényképezés volt. Meglehetősen kezdetleges körülmények között kezdte. Hazai és nemzetközi versenyeken vett részt, számos esetben ért el rangos helyezést. A 40-es években képeit a lapok is közölték, hazai és külföldi albumokban jelentek meg.
1981. június 15-én a szécsényi Múzeumban nyílt meg festményeinek tárlata, nem is sejtette, hogy ez lesz élete legnagyobb kiállítása és egyben az utolsó is.1981. október 9-én befejeződött művészi, a festői ecset örökre elkopott…
Králik Andor tanító, művész emléke köztudatban máig él, számos alkalommal rendeztek tiszteletére emlékkiállítást. Szécsényben egykori lakóházán emléktábla hirdeti munkásságát, amit 2013-ban avattak fel.
Králik Andor (1908. február 17. – 1981. október 9.)

error: Védett tartalom!