Kronológia-áttekintés

A kronológia a tények, események hűvös egymásutániságának műfaja. De egyben rácsodálkozás is a történelem menetére, hisz az események összefüggései a legtöbb esetben óhatatlanul előbújnak az évszámok mögül. Eddig két részletben jelent meg a település történetének időrendi bemutatása: a kezdetektől 1944-ig, illetve 1945-től 1977-ig. Mindkét kiadványban egyaránt támaszkodtak könyvészeti, sajtó és levéltári anyagra. Az 1977 utáni időszak kronológiai adatai szintén ilyen széles forrásból merítenek. Úgy gondoltuk, hogy a várossá válás 100 éves évfordulójára a három részt folyamatában tesszük közzé. Annak ellenére, hogy szerkesztési eltérések vannak, az alapkoncepció következetes:
– Mivel Salgótarján történetére fókuszálunk, nem tüntettünk fel országos vonatkozású eseményeket, ha nem érintették a települést. Hasonlóan más, korábban önálló települések adatai sem szerepelnek a felsorolásban, csak azon időszakban, melyben Salgótarján közigazgatási területéhez tartoztak.
– Az eseménytörténeten túl közreadunk olyan adatok is, melyek kiegészítik, színesítik azt. Így jelentős személyek salgótarjáni kapcsolatai, a szellemi-, a sport-, és a társasági élet helyi vonatkozásai.
– Természetesen, a kronológia szabályai szerint, a szigorú időrendet követtük. Ha folyamatokról volt szó, vagy a pontos időpontot nem lehetett egyértelműen megállapítani, az eseménynél az x hónap folyamán, x év folyamán idő megjelölést alkalmaztuk.
– Az azonos időpontban történt, de egymástól eltérő eseményeket, adatokat gondolatjellel választottuk el, és azokat minden esetben külön sorban tüntettük fel.
– Amennyiben ugyanazon tényre eltérő időpontok is napvilágot láttak, akkor közülük a leginkább, más forrás által is alátámasztottat szerepeltettük, de zárójelben jelöltük az egyéb lehetőséget is.
– Az eredeti forrásból csak akkor idéztünk, ha az a megértés szempontjából kifejezőbb más megfogalmazásnál, illetve sajátos, kuriózum jellege van.
– Bár a kronológia általános gyakorlata szerint nem szüksége megadni tételesen a forrásokat, úgy gondoltuk, hogy a használhatóság, az esetleges további kutatási lehetőségek érdekében az 1945 utáni időszaknál a tények után zárójelben közöljük a forrást is. Az 1944 előtti eseményeknél ezt folyamatosan igyekszünk pótolni, illetve az adatokat bővíteni. A források helyének megjelölésére rövidítéseket alkalmazunk. Ezeket A legfontosabb felhasznált források című függelékben a könyvészeti és sajtó anyagnál a teljes bibliográfiai adat után = () közöljük a visszakereshetőség megkönnyítésére. A levéltári forrásoknál az események után csak a fondszámokat és az iktatószámokat/dátumokat tüntetjük föl, elhagyjuk az MNL NML jelölést, mivel majdnem kizárólag a Nógrád Megyei Levéltárban található iratanyagot használtuk. <<<vissza

error: Védett tartalom!