1935

1935. január 20.
– A Magyar Országos Véderő Egylet (MOVE) Lövészegyesület Torna Szakosztálya az acélgyári iskola tornatermében tartotta meg első nyilvános tornabemutatóját.
1935. január 26.
– A város engedélyezte Tóth Zoltán helyi lakosnak, hogy a Kretsch-tulajdonban lévő Pécskő-hegyen bazaltkő-bányászást végezzen.
1935. január 31.
– 68 éves korában elhunyt Holcsek Antal nyugalmazott elemi iskolai igazgató, a Római Katolikus Olvasókör és a Salgótarjáni Városi Casinó egyik alapítója.
1935. február 4.
– Elhunyt dr. Hirsch Károly, a Budapest-Salgótarjáni Gépgyár és Vasöntő Rt igazgatója.
1935. február 9.
– A Római Katolikus Olvasókörben tartotta meg dísztáborának avatását a pár hónap óta fennálló Turul Szövetség Tarjáni Bajtársi Törzse. A szervezet magisztere dr. Förster Kálmán polgármester volt.
1935. február
– A polgármester pályázatot írt ki az Apolló mozi jövőbeni hasznosítására.
– A Vallás- és Közoktatásügyi Miniszter 9659/1935. számú rendelete alapján megnyílt a zeneiskola. Vezetője Gonda István zongoraművész lett.
1935. március eleje
– Dr. Sztranyavszky Sándor bejelentette, hogy nem vállalja tovább a salgótarjáni választókerület nemzetgyűlési képviseletét. A hír hallatára dr. Róth Flóris vezetésével 50 tagú küldöttség kereste fel, és próbálta rábírni álláspontja megváltoztatására. Sikertelenül. Utódjául Veres Zoltán főszolgabírót ajánlotta, aki kormánypárti programmal lépett a választópolgárok elé.
– A salgótarjáni választókerületben nemzetgyűlési képviselőnek jelöltette magát Török Gáspár földbirtokos, aki kisgazda programmal, de nem a kisgazdapárt hivatalos jelöltjeként indult. Fellépésének egyetlen oka a Veres Zoltánhoz fűződő személyes ellentéte volt.
1935. március 13.
– A kisgazdapárt a sajtón keresztül tudatta, hogy a választások során nem állít Salgótarjánban hivatalos jelöltet.
– Salgótarjánban tartott választói gyűlést a keresztény-szociális és gazdasági programot képviselő Lendvay István író.
1935. március 23.
– Mivel a nemzetgyűlési választás során a salgótarjáni választókerületben Veres Zoltánon kívül más jelölt nem érte el a szükséges ajánlásokat – a választók 96%-ának ajánlását nyerte el Veres -, így ő lett a kerület képviselője.
1935. március
– Az Országos Társadalombiztosítási Intézet (OTI) elhatározta, hogy 150 ezer pengő költséggel székházat épít Salgótarjánban.
1935. április 2.
– A képviselő-testület elutasította az új mozi felépítésére tett javaslatot.
1935. április 14.
– Átadták a képviselői mandátumát Veres Zoltánnak (Nemzeti Egység Pártja), a salgótarjáni választókerület új nemzetgyűlési képviselőjének.
1935. április 14-15.
– Salgótarjánban az Országos Társadalombiztosítási Intézet (OTI) kerületi választmányi választásokat a nemzeti alapon álló pártok és egyesületek választási szövetsége, az ún. Nemzeti Blokk nyerte meg a Szociáldemokrata Párttal szemben. A megválasztásra került három munkavállalói csoportban: a tisztviselőkében és a háztartási alkalmazottakéban a Szociáldemokrata Párt még tagsághoz sem jutott, egyedül a munkások választó csoportjában tudtak csak három rendes tagsági helyet megszerezni a lehetséges nyolcból.
1935. április
– Megkezdődött a városháza átépítése és korszerűsítése. Lebontották az udvaron lévő tűzoltószertárt, és ennek helyére húzták fel az új épületszárnyat.
1935. május 5.
– Zászlóavatási ünnepélyt rendezett az Országos Frontharcosi Szövetség Salgótarjáni Főcsoportja. Az eseményen megjelent gróf Takach Tholvay József altábornagy, országos elnök.
1935. május 19.
– Felszentelték a Forgách-telepi kápolnát.
1935. május 24.
– A nagyarányú bányai munkás elbocsátások miatt tartottak tanácskozást a városházán, ahol megjelentek a bánya, a város és a Szociáldemokrata Párt képviselői. Megállapodtak abban, hogy a kereskedelemügyi minisztertől sürgős állami beavatkozást kérnek a munkanélküliek helyzetének javítására.
1935. május 26.
– Nagypályás kézilabda-mérkőzésre került sor Magyarország A és B csapatai között a Salgótarjáni Bányász Torna Club sporttelepén. A mérkőzés célja a játék népszerűsítése volt.
1935. május 31.
– Alakuló ülését tartotta a Balassa Bálint Társaság. Elnöke dr. Förster Kálmán, alelnöke dr. Dornyay Béla és főtitkára Koltay Imre lett. (Más forrás szerint a Társaság 1933. április 28-án jelentette be megalakulását.)
– A Veres Zoltán nemzetgyűlési képviselővé választása folytán megüresedett szolgabírói állásra a vármegye dr. Mattyasovszky Kamillt választotta meg.
1935. június 8.
– Az államilag engedélyezett zeneiskola tanárai bemutatkozó hangversenyt rendeztek az Ipartestület székházában. Fellépett Tátrai Vilmos hegedűművész, Trics Antal gordonka és dr. Eisen Tiborné énekművész.
1935. június
– A Salgótarjáni Bányász Torna Club pályáján tartott zászlószentelési ünnepélyt a 145. számú bányai Sirály Cserkészcsapat.
– Csonka Gyula lett a salgótarjáni cigánybíró-választás győztese.
1935. július 4.
– Dr. Soldos Béla főispán és dr. Sztranyavszky Sándor házelnök vezetésével 35 tagú városi-megyei küldöttség kereste fel Hóman Bálint vallás- és közoktatásügyi minisztert a gimnázium államosítása érdekében. A delegáció memorandumban kérte a tárca segítségét.
1935. július 8.
– A gimnázium államosításáról tárgyalt az Salgótarjáni Kőszénbánya Rt igazgatóságán dr. Kemenes Illés tankerületi főigazgató a város és a bánya képviselőivel. Dr. Róth Flóris bányaigazgató kijelentette, hogy az államosítás esetén átadják az államnak az iskola telkét azzal a kikötéssel, hogy az intézet továbbra is a Chorin nevet viseli. A polgármester pedig arra tett ígéretet, hogy amennyiben új gimnázium épülne, akkor a város a bírósággal szemközt lévő üres telket bocsátja rendelkezésre. A megbeszélésen azonban nem született konkrét megállapodás.
1935. július
– Az SBTC labdarúgói megnyerték az országos amatőr bajnokságot és bejutottak az I. osztályú Nemzeti Ligába.
1935. augusztus 25.
– A Nemzeti Liga első fordulójában az SBTC 3:1-es vereséget szenvedett a Szeged Football Club otthonában.
1935. augusztus
– Bérkövetelés miatt részleges sztrájkba léptek a helyi kőművesek, ezért leállt a munka a városháza, a mozi és a ferences templom építkezéseinél.
– Megalakult a Magyar Szállodások, Vendéglősök és Kocsmárosok Országos Szövetsége Salgótarjáni Csoportja. Elnöke Bodó János, ügyvezető elnöke Keszler Mátyás lett.
1935. szeptember 1.
– Megszerezte első győzelmét az SBTC csapata a profi első osztályban. Izgalmas és szoros mérkőzésen a tarjániak 1:3-ról nyertek 4:3-ra a Soroksár ellen.
1935. szeptember 24.
– Salgótarjánba látogatott vitéz Marton Béla a Nemzeti Egység Pártja (NEP) országos főtitkára, és részt vett a párt helyi szervezetének választmányi ülésén.
1935. szeptember
– Megnyílt az Állami Zeneiskola zongora tanszaka.
1935. október 1.
– A polgári iskola tornatermében kezdte meg működését a Magyar Országos Véderő Egylet (MOVE) helyi tornaszakosztálya.
1935. október 12.
– Megnyílt a Kármán Andor tervei által átépített Apolló-mozi.
1935. október 20.
– Országos ünnepség keretében avatta fel a Magyarországi Kárpát Egyesület Salgótarjáni Osztálya a Salgó Menedékházat, melynek tervezője Ágoston Sándor mérnök, kivitelezője Obrincsák Ernő építőmester volt. A beruházást a város, a helyi iparvállalatok és a Magyar Turista Szövetség jelentősen támogatta.
1935. október
– A Nógrád-Honti Tanítóegyesület hivatalosan elbúcsúztatta Barthó Dániel acélgyári tanítót, aki 43 évi szolgálat után vonult nyugalomba.
1935. november 3.
– Először játszottak egymás ellen bajnoki mérkőzést az SBTC és az Ferencvárosi Torna Club (FTC) labdarúgói, amely a ferencvárosiak győzelmével végződött.
1935. november 11.
– Beköltözött a polgármesteri hivatal az átépített városháza épületébe. Az építési munkák idején az apparátus az Iskola utcai fiú-elemi iskolában látta el a közigazgatási feladatokat.
1935. november 20.
– Alakuló ülését tartotta a salgótarjáni Báthori István Polgári Lövész Egyesület. A tisztikar tagjai lettek: dr. Zelenka Ottó elnök, Kraft Aladár ügyvezető elnök és Frics Oszkár titkár.
1935. november 25.
– Megalakult az Országos Magyar Lövész Szövetség Salgótarjáni Bizottsága. Elnöke dr. Förster Kálmán polgármester lett.
1935. november 30.
– Elhelyezték a ferences templom három harangját.
1935. november folyamán
– A Salgótarjáni Sport Egyesület (SSE) csapata lett az amatőr Északi I. osztályú labdarúgó-bajnokság őszi első helyezettje.
1935. december 1.
– P. Hermann Hermenegild felszentelte az acélgyári ferences templom általa adományozott harangjait.
1935. december 7.
– Dr. Dornyay Béla a sajtón keresztül hívta fel a város közvéleményét egy helyi gyűjtemény megalapítására.
1935. december 10.
– A polgármester feleségének elnökletével tartotta meg újjáalakuló- és tisztújító közgyűlését a Magyar Asszonyok Nemzeti Szövetsége (MANSZ) Salgótarjáni Csoportja.
1935. december 11.
– Az átalakított városházán tartották meg dr. Förster Kálmán polgármester 25 éves köztisztviselői jubileumát.
1935. december 15.
– Képviselő-testületi választásokra került sor. A testületbe bekerült személyek valamennyien Nemzeti Egység Pártja (NEP) tagjai voltak.
1935 folyamán
– A közoktatási igazgatásról szóló 1935. évi VI. törvénycikk módosította az iskola-felügyelet szervezetét: létrejött a körzeti iskola-felügyelői rendszer, és pedagógusokat neveztek ki iskola-felügyelőknek. Gress Andor személyében a város külön iskola-felügyelőt kapott.

error: Védett tartalom!