1936

1936. február 23.
– Az ipartestületi tisztújítás során Takács Ferencet elnöknek, Kovács Lajost alelnöknek és dr. Varga Kálmánt ügyésszé választották.
1936. február 25.
– Az alispán elfogadta Breiner Károly fellebbezését, és érvénytelenítette az izraelita hitközség 1934. március 18-i rabbi-helyettesi választásának eredményét.
1936. február 27.
– A képviselő-testület átadta az Országos Társadalombiztosítási Intézet (OTI) kerületi pénztárának székház építés céljára a rendőrkapitánysággal szemközti telket.
1936. március 1.
– A Salgótarjáni Sport Egyesület (SSE) tornaszakosztálya első ízben rendezte meg az acélgyári iskola tornatermében Salgótarján tornászbajnokságát.
1936. március 2.
– Megkezdődött a gimnáziumi tornaterem építése.
1936. március 4.
– A város díszpolgárává választották dr. Róth Flóris bányaügyi főtanácsost, aki 50 éves bányamérnöki munkássága mellet 20 éven keresztül látta el a Salgótarjáni Kőszénbánya Rt igazgatói tisztségét. (Más forrás szerint erre az ünnepélyes eseményre március 14-én került sor.)
1936. március 5.
– A belügyminiszter jóváhagyta a Báthori István Polgári Lövész Egylet alapszabályát.
1936. március 14.
– A bányaigazgatóság épületében tartott megbeszélést a polgármesteri hivatal és a Salgótarjáni Kőszénbánya Rt vezetősége. Az értekezlet tárgyát az képezte, hogy a bánya a város belterülete alatti bányaművelés céljából bányatelek adományozását kérte.
– Elhunyt Partényi Béla, a Nemzeti Egység Pártja (NEP) helyi titkára.
1936. március 21.
– Határozatot hoztak a Losonci utca – SBTC sportpálya közötti útszakasz burkolásáról.
1936. március 29.
– Megalakult a Magyar Vasutasok Országos Szövetségének helyi csoportja. Elnöke Fekete Károly állomásfőnök, ügyvezető elnöke György Béla intéző lett.
1936. március
– Megjelent dr. Figus Béla A Szent Ferenc-rendi templom építésének története című írása.
1936. április 18.
– A Magyar Rádió műsorra tűzte az előző napon, a településen készített riportokat, amelyekben megszólaltak a közigazgatás és az üzemek vezető személyiségei: Fabini Henrik, dr. Förster Kálmán, dr. Róth Flóris, Szente László és Tarnay Kálmán.
1936. április
– Lebontották a ferences templom bejárata előtt álló ún. gyári őrházat, és ezzel a város felől is szép kilátás nyílt a rövidesen felavatandó egyházi épületre.
1936. május 7.
– Óriási érdeklődés között rendezték meg az ipartestületi székházban a városi szociális értekezletet, amelyen a helyi társadalom minden rétege képviseltette magát.
1936. május 16.
– Megkezdődött a ferences templom felszentelése alkalmából rendezett ünnepségsorozat. A Menház és a Fő utcák kereszteződésénél felállított díszkapunál fogadták Zadravecz István püspököt, este pedig látványos fáklyás felvonulásra került sor.
1936. május 17.
– Zadravecz István püspök felszentelte és átadta a Szontágh Pál által tervezett acélgyári ferences templomot.
1936. május 23.
– Átadták a gimnázium tornaépületét.
1936. június 26.
– A képviselő-testület döntést hozott a Forgách utca rendezéséről.
1936. június
– Az SBTC labdarúgó csapata 13. – utolsó előtti – helyen fejezte be az I. osztályú Nemzeti Bajnokság küzdelmeit, és kiesett. Bejelentették, hogy Zsengellér Gyula, a csapat egyik legjobb játékosa a berlini olimpiai játékok után az Újpest csapatához szerződik.
1936. július 1.
– A képviselő-testület városi orvosi állást rendszeresített, és elfogadta a település fogyasztási adószabály-rendeletét.
1936. július 7-9.
– Megrendezték a nógrádi evangélikus egyházmegye közgyűlését, amelynek keretében ünnepélyesen átadták a Szontágh Pál által tervezett evangélikus kultúrházat.
1936. július 20.
– A Vallás- és Közoktatásügyi Minisztérium hatályon kívül helyezte a rabbi-helyettes választási eredményt megsemmisítő alispáni határozatot, és érvényesnek mondta ki a hitközségi választás eredményét.
1936. július 28.
– Elhunyt Holcsek Ferenc, aki a községi elöljáróságban hosszú időn keresztül több tisztséget is betöltött.
1936. július
– A Rimamurány-Salgótarjáni Vasmű Rt vezérigazgatóságának engedélyével felállították az acélgyári elemi iskola 7. osztályát.
– Gömbös Gyula pártvezér Kraft Jenőt nevezte ki a Partényi Béla halálával megüresedett Nemzeti Egység Pártja (NEP) választókerületi szervezetének titkárává. (Más forrás szerint Kraft csak szeptember 1-én vette át a titkári posztot.)
1936. szeptember 14.
– Dr. Förster Kálmán polgármester átadta a Forgách utcai 3. számú városi óvodát, melynek óvónője Holles Emma lett.
1936. szeptember 17.
– Elhunyt Kiss Gyula mészáros és vendéglős.
1936. november 1.
– Megkezdte működését az ún. Egri Norma szegénygondozó rendszer. A feladatok elvégzésére két szegénygondozó nővér érkezett Salgótarjánba. A rendszer lényege abban állt, hogy a városból kitiltották az idegen kéregetőket, és az addig a házakhoz járó koldulókat ezután a szegénygondozó hivatal látta el élelemmel és ruházattal.
1936. november 7.
– Nagyszabású kiállításon mutatkoztak be a város közönségének a helyi képző- és iparművészek. Az ipartestületi székházban a látogatók megismerkedhettek Bátki József és Bóna Kovács Károly szobrászok, Kubányi Lajos és Fayl Frigyes festőművészek, illetve Jónásch Ödönné keramikus alkotásaival.
1936. november 11.
– Királyi kormányfőtanácsosi címmel tüntették ki dr. Förster Kálmán polgármestert.
1936. november 12.
– A város elutasította Majzik Miklós gyógyszerész gyógyszertárnyitási kérelmét.
1936. november 14.
– Megalakult a Karancs Postagalamb Sport Egyesület.
1936. december 4.
– Az alapszabály elfogadásával alakult meg a dr. Chorin Ferenc Gimnázium Egyesület, amelynek legfontosabb feladata az intézet fenntartásának és további fejlesztésének biztosítása volt.
1936. december 17.
– A városi közgyűlésen dr. Soldos Béla főispán átadta dr. Förster Kálmán polgármesternek a kormányfőtanácsosi kinevezéséről szóló okiratot, valamint ekkor vette át dr. Róth Flóris bányaigazgató a város díszpolgári oklevelét.
1936 folyamán
– Szücs Róbert gyógyszerész megvásárolta a volt Hankus-féle gyógyszertárat. Szücs egyébként a Magyar Korona patika tulajdonosa volt.

error: Védett tartalom!